- Komerční sdělení -finance
DomůZajímavostiLufthansa může převzít Austrian Airlines

Lufthansa může převzít Austrian Airlines

Lufthansa zřejmě bude moci převzít rakouské aerolinie Austrian Airlines (AUA). Evropská komise (EK) signalizovala, že dá obchodu zelenou.
Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová v pátek uvedla, že svým kolegům navrhla, aby schválili vylepšenou nabídku Lufthansy.

Šéf německých aerolinií Wolfgang Mayrhuber, rakouská vláda stejně jako vedení AUA si odpočinou. Lufthansa tak bude moci po převzetí belgických Brussels Airlines pokračovat v expanzi.

Po předložení původní nabídky ze strany Lufthansy se Kroesová obávala ohrožení hospodářské soutěže a zvýšení cen na některých linkách z a do Vídně. Lufthansa nakonec nabídla evropským antimonopolním úřadům další ústupky, aby zmírnila jejich obavy, že po převzetí AUA bude mít na evropském leteckém trhu monopolní postavení. Zatím není známo, jaké ústupky Lufthansa nabídla.

Podle Mayrhubera je fúze obou leteckých společností v zájmu všech. Zákazníci budou mít nadále přístup k atraktivní síti linek, význam Vídně zůstane zachován a akcionáři AUA dostanou přiměřenou částku.

Vídeňské letiště doufá, že se pro Lufthansu po koupi AUA stane základnou pro lety do východní Evropy. „Předpokládáme, že se staneme čtvrtou bází kromě Frankfurtu, Mnichova a Curychu,“ uvedl mluvčí představenstva vídeňského letiště Herbert Kaufmann. AUA totiž vybudovala z Vídně rozsáhlou síť linek do východní a jižní Evropy.

Podle dostupných informací Kroesová svým kolegům navrhla předběžně schválit převzetí s podmínkami. Návrh by pak měl být předložen poradnímu výboru 27 členských států a jeho konečné znění by se poté co nejdříve mělo dostat kvůli schválení na stůl eurokomisařů. Jejich souhlas se považuje za jistý.

Lufthansa patří se 100.000 zaměstnanci k největším světovým aeroliniím. Do její letky patří více než 500 letadel. Společnost Austrian Airlines zaměstnává kolem 8000 lidí a disponuje asi 100 letadly. AUA loni přepravila 10,7 milionu cestujících a Lufthansa až 70,5 milionu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek