- Komerční sdělení -finance
DomůRady a Návody7 věcí, které byste měli vědět o bateriích

7 věcí, které byste měli vědět o bateriích

Bez baterie se neobejde mobil, notebook, akumulátorový šroubovák, ba ani elektronická hračka pro děti. Naučte se starat o ně tak, aby si udrželi kondičku co nejdéle.

Co je baterie
Baterie jsou určeny pro jednorázové použití, protože chemické změny, které se dějí uvnitř, jsou po vybití ve značné míře nevratné. Pro svoji univerzálnost se vyrábějí ve standardizovaných tvarech. Jejich výhodou je, že je lze dlouhá léta skladovat, aniž by ztráceli energii, která v nich je uložena. Vhodné jsou pro drobnou elektroniku s nízkou spotřebou, příležitostně používaná zařízení a jako spolehlivý zdroj energie pro použití v terénu. Nejlevnější jsou zinko-uhlíkové, více zaplatíte za alkalické. Liší se výdrží.

Co je akumulátor
Akumulátory jsou ekologickou náhradou baterií, protože je lze pro opakované použití doma nabíjet, dokud neztratí podstatnou část své kapacity. Ve standardizovaných tvarech je lze použít pro nejrůznější elektroniku. Častěji je však výrobci tvarují pro konkrétní výrobky tak, aby pomocí nich dosáhli designéři svého záměru. Jejich nevýhodou je, že se při skladování vybíjejí a vyžadují od uživatele údržbu. Ty nejobyčejnější ztratí uloženou energii již během třiceti dnů, nejmodernější dokážou udržet dva roky. Výrobci používají různé chemické složení, nejčastěji Ni-CD, Ni-MH, Li-Ion a Li-Pol. Péče o ně se podstatně liší.

 1. Kapacita je synonymem pro výdrž
  Každá baterie a akumulátor mají výrobcem stanovenou kapacitu, která prozrazuje, kolik energie do nich lze uložit. Čím je kapacita udávaná v (m)Ah – (mili)ampérhodinách – vyšší, tím více energie se uvnitř ukrývá. Zatímco u baterií musíte pátrat po údaji na webech výrobce, u akumulátorů je údaj uveden na každém z nich.

Kapacita akumulátorů při opakovaném nabíjení klesá a postupně se po několika stovkách nabíjecích cyklů přiblíží k nule. Jak rychle se akumulátory opotřebují, závisí na péči, způsobu používání a nabíjení. S dobrou taktikou z nich lze vyždímat více.

Výrobci technologie neustále zdokonalují a tak roste kapacita akumulátorů, aniž by se měnila jejich velikost. Proto při koupi či repasování článků v akumulátoru staršího spotřebiče můžete dosáhnout delší výdrže na jedno nabití než před pár lety, když jste jej kupovali.

 1. Některé je třeba připravit
  Zatímco jednorázové baterie není třeba před prvním použitím připravit, nabíjecí akumulátory vyžadují trochu pozornosti. NiMH a NiCD články vyžadují záběh. Aby bylo možné využít jejich plnou kapacitu po celou dobu životnosti, je třeba před jejich nasazením do používání provést tři až pět cyklů plného nabití a následného vybití. To chemii akumulátoru po skladování u prodejce probudí a zajistí bezproblémový provoz. Tuto přípravu lze vynechat u nových akumulátorů, které výrobci označují pro okamžité použití. Jedná se o novinky, které si udrží nabitou energii po dlouhou dobu a dodávají se na pulty prodejen nabité.

Li-Ion a Li-Pol akumulátory doporučují výrobci před prvním použitím nabít do úplné kapacity a následně nechat několik hodin odpočinout před opakovaným dobitím. Oddechová pauza zajistí, aby bylo možno využít plnou kapacitu akumulátoru.

 1. Teplo zkracuje jejich životnost, chlad ukrajuje z kapacity
  Vysoké teploty zkracují životnost akumulátorů, které ztrácejí část kapacity i bez toho, abyste je používali. To platí obzvláště pro Li-Ion a Li-Pol chemii. Pokud je to možné, vyvarujte se používání a skladování akumulátorů při vyšších teplotách a vždy myslete na jejich chlazení. Baterie mobilu nošeného v kapse košile stárne pomaleji než v kapse kalhot. Totéž platí pro notebook umístěný na chladící podložce s ventilátorem či akumulátorovým nářadím, které skladujete mimo rozpálené dílny či garáže. Pokojová teplota v rozmezí od patnácti do dvaceti stupňů je optimum, při dlouhodobém skladování je snížení teploty rozumnou taktikou.

Příliš nízká teplota se projeví na slabší kapacitě akumulátoru. Pokud při používání klesá teplota pod bod mrazu, chemické procesy v akumulátoru se zpomalí a objem jeho využitelné energie se scvrkne. Baterie jsou při nízkých teplotách spolehlivějším řešením než akumulátory.

 1. Taktiky nabíjení se liší
  I když je na trhu několik nabíječek, které slibují oživení jednorázových baterií, raději se jim vyhněte. I když oživené baterie ve spotřebičích s nízkou spotřebou skutečně fungují, zradí vás vytečením elektrolytu, který může cennou elektroniku poškodit.

NiMH a NiCD akumulátory je vhodné dobíjet až po úplném vybití. Oddálí se tak snižování jejich kapacity, které je připisováno paměťovému efektu. Naopak, Li-Ion a Li-Pol akumulátory je vhodné dobíjet průběžně bez ohledu na to, zda jste vyčerpali jen malou část jejich kapacity, nebo celou. Čím více se při používání budete blížit k nulové zásobě energie, tím rychleji budou ztrácet kapacitu.

 1. Neskladujte je vybité
  Abyste zabránili vybití akumulátorů pod spodní hranici jejich kapacity, skladujte je vždy s poloviční nebo plnou zásobou energie. Není na škodu, pokud nepoužívané akumulátory jednou za několik měsíců opětovně nabijete. Po každém dlouhodobém odpočinku byste měli akumulátory vnímat jako nové a dopřát jim potřebný startovací rituál. Stejně jako když jste je vybalili z obalu prodejce.

Kvalitou péče o akumulátory se liší také samotné nabíječky. Ty šikovnější nejen zabraňují přebíjení, ale sledují i ​​stav a kondičku akumulátorů.

 1. Střídejte je
  Máte-li několik akumulátorů k nářadí nebo používáte několik sad akumulátorů pro fotoaparát a blesk, označte je, abyste je opotřebovávali rovnoměrně. Přiřaďte akumulátorům nebo jednotlivým sadám pořadová čísla a cyklicky je střídejte tak, aby všechny ztrácely svou kapacitu stejně.

Nestane se vám, že vzniknou propastné rozdíly mezi výdrží jednotlivých akumulátorů nebo že budete do sady kombinovat novější akumulátory se staršími, které budou brzdit výdrž takto sestaveného celku. Lepicí páska s papírovými čísly je ideálním řešením.

 1. Čipy mohou lhát
  Některé akumulátory mají zabudovaný čip, který sleduje jejich stav a používání. Při špatné disciplíně dobíjení a používání při extrémních teplotách se stává, že údaje, které čip předává spotřebiči, nejsou v souladu se skutečností. Tehdy je třeba provést kalibraci baterie. Pro počítačovou techniku ​​jsou pro tento účel k dispozici servisní softwary, jednodušší elektronika počítá s opakovaným nabitím a vybitím plné kapacity akumulátoru. Pokud se vám zdá, že vás notebook nebo kamera táhnou za nos, zkuste dát věci do pořádku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek