- Komerční sdělení -finance
DomůZajímavostiVlastník domu před zateplováním prokáže schopnost splácet úvěr

Vlastník domu před zateplováním prokáže schopnost splácet úvěr

Podle vládního programu zateplování musí fyzická osoba (FO) – vlastník rodinného domu (RD), který chce čerpat úvěr ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), prokázat příjem domácnosti za minulé čtvrtletí.
Podle podmínek programu schopnost splácení úvěru FO prokazuje příjmem z podnikání, průměrným měsíčním výdělkem a ostatními příjmy, jako jsou např. dávky nemocenského a důchodového pojištění či rodičovský a pečovatelský příspěvek. „Konkrétní hranice k prokázání schopnosti splácet poskytnutý úvěr neexistuje. Ta závisí na výši poskytnutého úvěru a měsíční splátky,“ upozorňuje SFRB. Výše příjmu musí žadatel prokázat, že je nejen schopen splácet měsíční splátky, ale současně i to, že mu po splacení této splátky zůstane ještě nejméně 1,3násobek životního minima k zajištění nezbytných nákladů své domácnosti.

Zároveň je FO v rámci vyřizování úvěru na zateplení RD povinna v žádosti uvést všechny své závazky. „Pokud nějaký závazek zatají a později se prokáže, že není z tohoto důvodu schopna splácet poskytnutý úvěr, dopustí se tím trestného činu úvěrového podvodu.“

Na otázku, zda může být žadatelem o úvěr jiná osoba, než je vlastník RD, je-li stavební povolení vydáno na vlastníka, pracovníci fondu odpověděli záporně. Stavební povolení musí být tedy vydáno pouze na žadatele o úvěr ze SFRB, výjimky neexistují.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek