- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníDodávka elektřiny by se měla na většině území obnovit do večera

Dodávka elektřiny by se měla na většině území obnovit do večera

Větrná smršť, která se přehnala západním Slovenskem v noci ze čtvrtka na pátek, způsobila rozsáhlé škody na linkách vysokého napětí zejména v jižní polovině západního Slovenska.
„Bez elektřiny se tak ocitly desetitisíce domácností. Nejvíce poškozenými oblastmi byly Záhoří, Bratislava a širší okolí, okresy Trnava, Nitra, Dunajská Streda, Nové Zámky, Lvice a Štúrovo,“ informoval TASR mluvčí Západoslovenské energetiky (ZSE) Ján Orlovský. Situace by podle něj měla být na většině tohoto území normalizována dnes do večerních hodin.

Nárazy větru s rychlostí až 30 metrů za sekundu vyvracely v noci stromy a odnášely je větve na linky vysokého napětí, které se pod tímto náporem trhaly, resp. vznikaly takto rozsáhlé zkraty. V 1 hodinu v noci systém poruch distribuční sítě evidoval téměř 90 poškození linek vysokého napětí a 143 poruch na místních rozvodech nízkého napětí. „V 9. hodině bylo poškození sítě vysokého napětí ze dvou třetin odstraněno, ale bez proudu zůstávala velká část Bratislavy a okolí, obce Chorvátský Grob, Bernolákovo, Ivanka u Dunaje, Alžbětin Dvůr, Dunajská Lužná, Janíkovce, Vysoká u Moravy, Plavecký Čtvrtek, Cífer, Dobrá Voda, Horní Saliby, Borša, Nový Život, Potôň a Lužanky.Z okresů zejména Dunajská Streda, Komárno a Nitra,“ přiblížil Orlovský.

Odstraňování poruch mobilními jednotkami ZSE a za podpory její dceřiné firmy Enermont začalo podle mluvčího společnosti dnes v časných ranních hodinách. Postup jejich prací směřuje od linek vysokého napětí na jednotlivé uliční rozvody. „Dovolíme si požádat zákazníky o trpělivost – bez obnovy napětí na vedeních vysokého napětí nemůže být obnovena ani dodávka elektřiny na nízkonapěťových rozvodech v ulicích. Předpokládáme, že situace bude na většině území normalizována do večerních hodin dnešního dne,“ dodal Orlovský.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek